امروز : جمعه, 10 مرداد 1393 / 5 شوّال 1435 / Friday 1 August 2014
چیدمان ایرکس شانو


طراحی یک سوئیت

 نکات ساده در طراحی آپارتمان و منازل کوچک
 آپارتمان‌هاي مينياتوري، اتاق‌هاي خوابگاه يا خانه‌هاي كوچكي كه اتاق نشيمن و اتاق خواب آن يكي است و به آنها اصطلاحا سوئيت گفته مي‌شود امروزه به تعداد زياد در شهرهاي پرجمعيت ساخته مي‌شوند. اگر شما هم ساكن يكي از اين آپارتمان‌هاي مينياتوري هستيد با ما همراه شويد تا ايده‌هاي جديدي به منزل كوچك خود بيافزاييد:

براي طراحي سوئيت، شما دو انتخاب داريد:
1 - مي‌توانيد سوئيت خود را همين‌طور به صورت يك اتاق حفظ كنيد.
2 - مي‌توانيد برطبق استفاده‌اي كه داريد سوئيت را به 2 قسمت تقسيم كنيد. شما مي‌توانيد اين كار را به وسيله پرده يا اسباب و اثاثيه مناسب (مثلا يك ميز ظريف و زيبا) انجام دهيد.
حال بايد تصميم بگيريد چگونه محيطي زيبا و دلپذير به وجود آوريد، چه دكوراسيون و چه سبكي را انتخاب و آن را اجرا كنيد.
 بهتر است رنگ مبلمان و ديوار را محدود كنيد و از رنگ‌آميزي شلوغ بپرهيزيد، زيرا محيط شما كوچك است و اگر از رنگ‌هاي مختلف استفاده كنيد، اين اتاق بسيار كوچكتر و شلوغ جلوه مي‌كند.
 بايد از حداقل مبلمان استفاده كنيد ولي درضمن همه امكانات را فراهم آوريد؛ مثلا بهتر است از مبل تخت‌خواب‌شو استفاده كنيد كه به اين وسيله دو منظور شما برآورده مي‌شود.
حتما آينه زيبايي به ديوار نصب كنيد تا وسعت و عمق اتاق شما بيشتر شود.  آباژور و گلدان گل را نيز به گوشه‌اي از اتاق اضافه كنيد.
براي اتاق‌هاي بسيار كوچك، بهتر است از رنگ‌هاي سرد مثل آبي و سبز روشن بهره گيريد.
تا حد امكان با كمترين مبل و اثاثيه سوئيت خود را پركنيد، مثلا به جاي اينكه كتابخانه قدي در آن بگذاريد، قفسه كتابي كه به ديوار نصب مي‌شود و پايه ندارد انتخاب كنيد كه بتوانيد از فضاي زير كتابخانه به عنوان محلي براي گذاشتن تخت، مبل يا صندلي استفاده كنيد.
حتما از طرح‌هاي ساده براي مبل، پرده و روتختي استفاده كنيد و از انتخاب طرح‌هاي شلوغ و رنگ‌آميزي تند بپرهيزيد.
 اتاق‌هاي ساده با ديوارهاي منظم، معروف به اتاق‌هاي جعبه‌اي هستند.‌ دراين‌گونه اتاق‌ها يك مركز توجه به وجود آوريد؛ اين اتاق‌ها ساده و داراي ديوارهاي منظمي هستند و بهتر است يك ديوار را به رنگي متفاوت با سه ديوار ديگر رنگ‌آميزي كنيد و تابلو يا وسيله تزييني يا آينه‌اي با قاب زيبا به اين ديوار بياويزيد، يك مبل يا صندلي قديمي كه داراي طرحي خاص و زيباست درگوشه‌اي از اتاق بگذاريد و به اين ترتيب نقطه توجه را فراهم كنيد.
 براي سوئيت‌هايي كه داراي سقف كوتاه هستند، حتي‌الامكان از نصب لوستر و چراغ‌هاي آويز خودداري كنيد، زيرا اينگونه چراغ‌ها سقف را كوتاهتر نشان مي‌دهند.
حتما سقف را به رنگ روشن مانند سفيد يا شيري رنگ‌آميزي كنيد و ديوارها يك يا دو پرده از سقف تيره‌تر شوند.
 بهتر است سوئيت خود را طوري طراحي كنيد كه توجه بيننده به سمت كف اتاق كشيده شود، مثلا با گذاشتن كوسن‌هاي تزئيني روي زمين يا مخده و يك قالي زيبا، نقطه توجه بيشتر متمايل به كف اتاق مي‌شود تا به سمت سقف. اتاق تاريك به اتاق‌هايي اطلاق مي‌شود كه شما درطول روز اگر بيرون نرويد متوجه نمي‌شويد چه زماني از روز است، اين اتاق‌ها به اصطلاح نورگير نيستند. بهترين راه حل انتخاب رنگ‌هاي روشن براي ديوارهاي اين نوع اتاق‌ها است. پرده ساده و روشني انتخاب كنيد و توجه داشته باشيد كه به جاي كركره يا شيد كه اتاق را تاريك مي‌كند حتما از پرده‌هاي پارچه‌اي بهره گيريد.

نظرات (0)

نوشتن نظر

کوچکتر | بزرگتر
security image
کارکترهای نشان داده شده را بنویسید

busy