امروز : چهارشنبه, 01 مرداد 1393 / 26 رمضان 1435 / Wednesday 23 July 2014
چیدمان ایرکس شانو


آب‌نماهای سنگی قدرت، زيبايي،آرامش

آب با روح انسان‌ها قرابت دارد و شنیدن صدای آن، آرامشی وصف نشدنی ایجاد خواهد کرد. بنابراین استفاده از آب‌نما در دکوراسیون داخلی منزل، علاوه بر زیبایی، آرامش را برای شما به همراه خواهد آورد. زیبایی یک فلسفه است که هر کس از آن تعریف مشخصی دارد. اگر برایتان مهم است جایی که زندگی می‌کنید زیبا باشد و امواج مثبتی از وسايل و ابزار خانه به سوي شما ساطع شود، كارشناسان دكور پيشنهاد مي‌كنند تا آنجا که ممکن است در طراحی و دکوراسیون منزل‌تان از مواد طبیعی همچون سنگ و چوب استفاده کنید. هزاران سال پیش چینی‌ها با استفاده از چوب‌های بامبو موفق به ساخت آب نماهای چوبی شدند اما متاسفانه امروزه با صنعتی شدن جهان، آب‌نماهای فایبر گلاس جای آنها را گرفته است و از اين رو استفاده از مواد طبيعي روز به روز در منازل كاهش مي‌يابد. آب‌نماهای سنگی نيز كه در برخی از منازل یا لابی آپارتمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به دلیل وزن سنگین و نیز قیمت بالا، از اقبال چنداني برخوردار نيستند و افراد ترجيح مي‌دهند از آب‌نماهای چینی که با مواد مصنوعی ساخته شده و از قیمت مناسبی برخوردار هستند استفاده کنند. غافل از آنكه به دليل استفاده از فايبرگلاس، اين نوع آب‌نماها عمر کمتری دارند و خيلي زود شكل خود را از دست مي‌دهند. با توجه به اينكه سنگ جزء مواد قیمتی محسوب می‌شود، هنرمندان مجسمه‌ساز، سعي كرده‌اند با كار كمتر بر روي آب‌نماهاي سنگي، قیمت محصول تولید شده را ارزان‌تر کنند و با یک برق‌کاری ساده شرایطی را فراهم کنند كه نیازي به لوله کشی آب نباشد. به اين ترتيب آب‌نماهای سنگی نيز همچون آب‌نماهایی از جنس مصنوعی کار مي‌کنند و با گوش کردن به صدای آن، طبیعت در ذهن شما تداعی خواهد شد.
طرح‌های مختلف آب‌نماهای سنگی  
آب‌نماها می‌توانند با سبک‌ها و طرح‌های مختلفی ساخته شوند.
• ساخت آب‌نما به وسیله مجسمه، شایع‌ترین نوع است. البته به خاطر داشته باشید استفاده از مجسمه برای ساخت آب‌نما قیمت کار را چند برابر می‌کند چرا که ساخت مجسمه سنگی به کار زیادی نیاز دارد و در نتیجه قیمت آن نیز گران‌تر است.
• می‌توان برای کاهش هزینه‌ها، از طرح‌هایی غير از مجسمه استفاده کرد. مثلاً استفاده از یک گوی سنگی در وسط آب‌نما علاوه بر کاهش هزینه، دکوراسیون مدرنی را نیز ایجاد خواهد کرد.
• برخی آب‌نماها را می‌توان همچون صخره‌ای طراحي کرد که از بالای آن آب به پایین سرازیر شود و روی صخره‌ها را نیز با الهام از آثار تاریخی همچون چهل‌ستون يا كتيبه‌هاي قديمي حكاكي كرد. البته این نوع آب‌نما به دلیل بزرگی و وزن زیاد، بیشتر برای نمای بیرونی منازل توصیه می‌شود.
استفاده از نور در آب‌نماهای سنگی  
بهره‌گیری از نورهای مصنوعی در آب‌نماها، زیبایی آن را دو چندان مي‌كند و صحنه‌اي مسحور کننده پديد خواهد آورد. البته نوع رنگ نورپردازي نیز بسیار با اهمیت است.
• نورهای آبی و قرمز زیباست اما بعد از مدتی خسته کننده خواهد شد.
• استفاده از نورهای نارنجی و زرد در آب‌نماها بسیار توصیه می‌شود؛ زیرا علاوه بر شیک کردن فضا، آرامش را به ارمغان خواهند آورد.
• استفاده از نور سفید در آب‌نما نیز می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد، چرا که نور سفید در آب یادآور انعکاس نور مهتاب است.

 

نظرات (0)

نوشتن نظر

کوچکتر | بزرگتر
security image
کارکترهای نشان داده شده را بنویسید

busy