امروز : دوشنبه, 06 مرداد 1393 / 1 شوّال 1435 / Monday 28 July 2014
چیدمان ایرکس شانو


آموزش پتینه

تکنیک کهنه کاری برنز

وسایل لازم:

- مجسمه براي اجرای تکنیک
- قلم مو
- رنگ روغنی طلایی
- رنگ اکریلیک قرمز
- پارچه تمیز
- اسپری کیلر
- تینر
- آب

روش كار:
این تکنیک را بر روی ظروف سفالی می توان به راحتی اجرا کرد. مجسمه سفالی مورد نظر را پس از سمباده كاري و صاف كردن سطوح، به رنگ طلایی خالص، رنگ کنید. بعد از اینکه رنگ طلایی کاملا خشک شد، با قلم مو، رنگ اکریلیک قرمز را بر روی تمام سطح، به‌خصوص شیارهای ظرف بزنيد و قبل از اینکه رنگ اکریلیک خشک شود با دستمال تمیز سطوح برجسته آن را پاک کنید. در نهایت رنگ طلایی زیر همراه با ترکیب رنگ قرمز، رنگی برنزی می‌شود که بر روی مجسمه به حالت سایه روشن خود را نشان می‌دهد. در انتها می‌توانید از اسپری کیلر برای ثابت ماندن رنگ استفاده کنید.

نکته: اگر رنگ‌های مورد استفاده شما غلیظ و سفت بود، می‌توانید آن را رقیق‌تر کنید تا زودتر پاك شود. برای رقيق كردن رنگ روغنی از تینر و برای رقيق كردن رنگ اکریلیک از آب استفاده ‌کنید.
تکنیک كهنه كاري با ورق طلا
وسايل مورد نياز:
ظرف يا وسيله مورد نظر كه قرار است كار بر روي آن انجام شود
پنبه
قلم مو
ورق طلا (يا مس يا نقره)
رنگ روغني هنري
تينر

روش كار:
ابتدا سطح كار را پنبه تميز پاك مي‌كنيم تا عاري از هر گونه گرد و غبار شود. سپس با قلم مو، تمام سطح ظرف را به چسب ورق طلا آغشته مي‌كنيم. سپس ورق طلا را به صورت نامنظم روي ظرف مي‌چسبانيم. بعداز آنكه تمام سطح ظرف را با ورق طلا پوشانديم، با پنبه تميز، آرام سطح ظرف را پاك مي‌كنيم تا ورق طلاي اضافي گرفته شود. اكنون مي‌توانيد با رنگ روغن قهو‌ه‌اي سطح كار را رنگ بزنيد. (البته رنگ را بايد توسط تينر بسيار رقيق كنيد تا فقط هاله‌‌اي از رنگ روي سطح كار باقي بماند) قبل از اينكه رنگ خشك شود، ‌آن را توسط پنبه‌اي به آرامي تميز مي‌كنيم. به اين ترتيب در برخي پستي و بلندي‌هاي ظرف و در كناره‌هاي ورق‌هاي طلا، سايه‌هايي از رنگ قهوه‌اي ديده مي‌شود كه باعث كهنه‌تر (آنتيك‌تر) به نظر رسيدن ظرف شما خواهد شد.

نکته:
برای کهنه کاری و ایجاد حالت آنتیک و قدیمی بر روی ظروف ,باید از رنگ های پخته ای مانند قهوه ای , زرشکی , قرمز یا سبز پر رنگ استفاده کنید. البته استفاده از انواع رنگ های خالص ( رنگ های اصلی چرخه رنگ ) نیز به فراخور سطح زیر کار ,موثر خواهد بود.

نظرات (3)

...
مرسی خیلی جالب بود حتماً این کار رو انجام میدمsmilies/kiss.gif
ahora10 , آوریل 20, 2012
...
سلام وممنون.لطفا بتینه طرح چوب را هم با غلطک اموزش دهید
lمهسا , ژوئن 28, 2012
...
motshkeram az in hame kholose niat va mohabate sadeghane
tannaz , اكتبر 09, 2012

نوشتن نظر

کوچکتر | بزرگتر
security image
کارکترهای نشان داده شده را بنویسید

busy