امروز : جمعه, 10 مرداد 1393 / 5 شوّال 1435 / Friday 1 August 2014


راهنماي خريد منزل مسكوني

اگر فضاي خانه با توجه به روحيات ساكنانش طراحي نشده باشد، از نظر روانشناسي استرس‌هاي كوچك و نامحسوسي در انسان به‌وجود مي‌آيد و به مرور او را خسته و دلزده مي‌كند. شايد براي شما هم پيش آمده باشد كه بدون يافتن علت قانع‌كننده‌اي، بگوييد ديگر از اين خانه، اتاق يا اين فضا خسته شده‌ام. براي پيشگيري از اين مسائل به راهكارهاي كارشناسان «منزل» دقت كنيد.

راهنماي خريد منزل مسكوني
معمولا بيشتر انسان‌ها حتي اگر اصول معماري را نيز به خوبي نشناسند، بعد از مدتي سكونت در يك خانه، مي‌توانند به راحتي ايرادهاي طراحي منزل‌شان را عنوان كنند و عموما وقتي ديگر نمي‌توانند اين ايرادات را تحمل كنند، تصميم به تعويض خانه مي‌گيرند. گاهي اوقات آن‌ها فقط دنبال منزلي مي‌گردند كه مشكلات خانه قبلي را نداشته باشد، بنابراين خانه جديد را هم با دقت انتخاب نمي‌كنند. حتي بعضي‌ها فكر مي‌كنند كه «نمي‌توان خانه‌اي بدون عيب و كامل پيدا كرد». حالا اگر مي‌خواهيد در خانه‌هاي رويايي حتي كوچك زندگي كنيد و آنقدر در اين خانه‌ها احساس راحتي كنيد كه دلتان نخواهد آن را تغيير دهيد، نكات زير را به‌خصوص هنگام خريد خانه مدنظر داشته باشيد:

•    يك خانه فقط شامل آپارتمان يا واحد شما نمي‌شود، از كوچه گرفته تا ورودي، پله‌ها و آسانسور جزئي از محدوده زندگي‌تان به شمار مي‌آيند؛ پس با دقت زياد از همان ابتدا ساختمان را بررسي كنيد. دقت كنيد ساختمان موردنظر چه نمايي دارد، سپس وارد ساختمان شويد. بهتر است در ورودي ساختمان نسبت به پياده‌رو كمي داخل‌تر باشد، ‌اين موضوع از نظر حفظ فضاي نيمه‌خصوصي بسيار مهم است.

•    وارد ساختمان شويد، اگر يك فضاي كوچك قبل از پله‌ها باشد بدان معناست كه طراح اين ساختمان دقيق عمل كرده و در ابتداي ورود وقفه كوچكي ايجاد كرده است؛ اين نكته مثبتي در ساختمان به حساب مي‌آيد.

•    در فضاي راه‌پله‌ها سه نكته مهم وجود دارد:

1.    عرض آن كم يا زياد نباشد.

2.    بهتر است نورگيري راه‌پله‌ها از نور طبيعي و از طريق پنجره‌ها باشد.

3.    بهتر است ديواره‌هاي راه‌پله‌ها از مصالحي با مقاومت بالا پوشيده شده باشد. ساختمان‌هايي كه راه‌پله‌هاي رنگ شده دارد با يك يا دو بار اسباب‌كشي صدمه مي‌بيند و جلوه بدي به محيط مي‌دهند. بنابراين گزينه‌هاي ديگر مثل سنگ و غيره بهتر است.

•    حال به فضاي ورودي واحد مي‌رسيم؛ به نحوه قرارگيري درهايي كه در يك پاگرد باز مي‌شوند دقت كنيد. ‌تعداد آنها نيز مهم است، اگر تعداد درها زياد و فضا كوچك باشد، آرامش شما را برهم مي‌زند. بهتر است درها با زاويه كنار هم قرار گيرند تا حريم خانه حفظ شود.

•    3 نكته كلي در مورد هر ساختمان داراي اهميت است:

1.    مطلوب‌ترين طراحي در پلان خانه شما به اين صورت است كه از وسط وارد فضا شويد نه از جنوب يا شمال. زيرا در اين حالت واحد مسكوني مي‌تواند به سه بخش خصوصي، نيمه‌خصوصي و عمومي تقسيم شود.

2.    نكته مهم ديگر در ايجاد آسايش ساكنان خانه مسكوني، نور است. همانطور كه مي‌دانيد منازل مسكوني در ايران به صورت شمالي – جنوبي ساخته مي‌شوند. شما در واحدهاي مسكوني غالبا نور شمال و جنوب داريد كه از مطلوب‌ترين نورها است و نورهاي مشرق و مغرب نورهاي مناسبي به حساب نمي‌آيند. بنابراين به جهت قرارگيري پنجره‌ها دقت كنيد.

مساله ديگري كه در مبحث نور و سطح پنجره‌ها اهميت دارد، حجم پنجره‌هاست. گاهي اوقات تعداد زياد پنجره‌ها و بزرگ بودن سطح آنها بسيار خوشايند جلوه مي‌كند در حالي كه در درازمدت، آرامش شما را از بين مي‌برد. سطح زياد ورود آفتاب، نور و گرما، گاهي شما را مجبور به استفاده از پرده‌هاي ضخيم، سيستم‌هاي خنك‌كننده و گرم‌كننده قوي مي‌كند. در شرايط فعلي كه بيشتر به سمت صرفه‌جويي انرژي مي‌رويم، داشتن پنجره زياد در سطح سالن، دردسرهايي به‌وجود مي‌آورد. بنابراين كم و زياد بودن نور داخل ساختمان را خوب بررسي كنيد.

3.    به تناسب ميان فضاهاي مختلف دقت كنيد؛ گاه سازندگان براي توجه خريداران، يك فضا به طور مثال پذيرايي را بزرگ در نظر مي‌گيرند تا نظر مشتري را جلب كنند. درست است كه شما در نگاه اول جذب سالن بزرگ مي‌شويد، اما اين بزرگي سالن باعث كوچك شدن آشپزخانه، اتاق‌خواب‌ها و سرويس‌هاي بهداشتي مي‌شود كه مشكلاتي هم به همراه دارد. در نتيجه توجه داشته باشيد كه بزرگي يكي از فضاها، آسيبي به فضاهاي ديگر خانه وارد نكرده باشد. به طور مثال در يك خانه 60 متري بهتر است فضاها به اين صورت تفكيك شده باشند: اتاق خواب 12 متري، آشپزخانه حداقل 10 متري، سرويس‌هاي بهداشتي 5 متري و يك سالن حدود 30 متري.

نظرات (3)

...
باسلام
لطفاجزئیات دقیقتری را برای اینجانب ارسال فرمائید. لازم به ذکر می باشد که بسیار مجله آموزنده و جالبی است.
قبلاً از همکاری شما کمال تشکر را دارد.

با احترام
حق شناس
امین حق شناس , مارس 15, 2010
...
فوق العاده عالي بود. واقعا دست مريزاد و خسته نباشيد.
اميدوارم به بالترين ها صعود كنيد.
راضيه , آوریل 13, 2010
...
با سلام

لطفا بفرمایید سالن یک آپارتمان 150 متری بهتر است چند متر باشد
مريم کاغذچي , مارس 10, 2012

نوشتن نظر

کوچکتر | بزرگتر
security image
کارکترهای نشان داده شده را بنویسید

busy