امروز : چهارشنبه, 01 مرداد 1393 / 26 رمضان 1435 / Wednesday 23 July 2014


راهنماي خريد - سينك ظرفشويي

راهنماي خريد سينك ظرفشوييآشپزخانه فعال ترين و پر رفت و آمدترين بخش هر خانه اي است و در آن سينك هاي ظرفشويي بيش از هر وسيله ديگري مورد استفاده قرار مي گيرد. به همين دليل سينك ظرفشويي بايد هم از نظر ظاهري زيبا باشد و هم داراي دوام بالا بوده و به آساني خراب نشود. در هنگام خريد سينك بايد به مواردي مختلفي توجه كنيد كه در زير اشاره اي به برخي از آنها خواهيم داشت:

شكل

هيچ كدبانويي دوست ندارد در آشپزخانه اي كار كند كه ديزاين آن مطابق با سليقه شخصي اش نباشد. هنگام خريد سينك بايد به طراحي داخلي آشپزخانه، منطقه كه قرار است سينك در آن قرار بگيرد، و شكل ظاهري خود سينك توجه كنيد. سعي كنيد رنگ ها را به خوبي در كنار هم بچينيد.

سينك هاي دوقلو و سه قلو

مناسب افرادي است كه معمولاً ظرف ها را با دست مي شويند. مي توانيد در يك طرف ظرف هاي كثيف را بريزيد و در طرف ديگر آنها را شسته و آبكشي نماييد.

سايز

بايد سينكي را انتخاب كنيد كه به راحتي با فضايي كه در اختيار داريد ست شود. برخي از افراد تصور مي كنند كه بايد بزرگترين سينك ممكن را براي آشپزخانه خود انتخاب كنند. ولي اشتباه نكنيد، اين كار درستي نيست. بايد ببينيد چه اندازه اي از همه بيشتر براي شما كاربردي است و مي توانيد با استفاده از آن به راحتي كار كنيد. سايز استاندارد سينك 22x30 اينچ است و مدل هاي دو لگنه و سه لگنه آن هم وجود دارد.

قيمت

قيمت هم يكي از مهمترين مسائلي است كه بايد در هنگام خريد به آن توجه كنيد. قرار نيست كل پس انداز خود را صرف خريد سينك ظرفشويي كنيد. به دنبال برندهاي مختلف بگرديد و ببيند كدام مدل با بودجه شما بيشتر همخواني دارد. در عين حال كه قيمت را در نظر مي گيريد به مواردي نظير كاربرد، طراحي، اجزاي مختلف و سايز هم توجه كنيد. شايد براي انتخاب بهترين گزينه مجبور شويد كه مغازه هاي مختلفي را زير پا بگذاريد.

نصب

برخي از برندهاي موجود در بازار مانند نمونه هاي استنلس استيل داراي سرويس نصبب رايگان هم هستند و ديگر شما مجبور نيستيد كه خودتان آنها را نصب كنيد و متحمل هزينه مضاعفي شويد. اگر از ميان مدل هايي كه داراي نصب رايگان نيستند خريد مي كنيد، بايد هزينه اي براي نصب پرداخت كنيد و يا خودتان شخصاً اين كار را بعهده بگيريد.

در اين بخش نگاه كوتاهي به آيتم هاي موجود در بازار مي اندازيم:

استنلس استيل

در قيمت ها و مدلهاي مختلف موجود مي باشد ولي به قول قديمي ها در مورد اين مارك هر چقدر پول بدهي همانقدر آش مي خوري. يك سينك ارزان قيمت استنلس استيل از لايه هاي فلزي نازك درست مي شود و اگر به آن فشار زيادي وارد كنيد خودتان متوجه انعطاف پذيري زياد آن مي شويد، اما انواع با كيفيت تر و محكم تر آن نيز در بازار موجود مي باشند. از خريد سينك هاي استنلس استيلي كه داراي روكش هاي آينه اي هستند جداً خودداري كنيد. شايد اين مدل در ابتدا بسيار زيبا به نظر برسد، اما لكه هاي ايجاد شده از روي آن پاك نمي شوند و سطح آن به سرعت خراشيده مي شود. از جمله ساير مزاياي آنها اين است كه زنگ نمي زنند، و دچار فرورفتگي و برآمدگي نمي شوند. اشل اندازه گيري ضخامت سينك هاي استنلس استيل گج است. به اين ترتيب كه هر چه گج آن بيشتر باشد، جنس كالا مرغوب تر است و يك حد نرمال براي تعيين كيفيت اندازه اي در حدود 15 تا 18 است.

لعابدار آهني

داراي روكش هاي بسيار شفاف و صيقلي هستند و در رنگ هاي مختلفي موجود مي باشند. روكش آنها كاملاً سخت است، بسيار بادوام بوده و به ندرت اتفاق مي افتد كه روي آنها خط و خش ايجاد مي شود. جريان آب روي آن بسيار بي صداست. از هر نوع جنس ديگري راحت تر تميز مي شود و پاك كردن ساده با دستمال دوباره همان جلا و درخشندگي روز اول را مي گيرد، اما از آنجايي كه وزن آنها قدري سنگين تر است، نياز به وسايل جانبي قوي تري دارند.

كامپوزيت آكرليك و فايبر گلاس

اين مدل به سرعت برق و جلاي اوليه خود را از دست مي دهد و آماده است تا هر گونه لكه اي را به خود جذب كند. انواع جديد اين سينك هاي كامپوزيت داراي دوام بالاتري هستند. البته در رنگ ها و اشكال مختلفي موجود هستند و نسبت به سينك هاي قبلي مدل هاي جديد تري دارند، اما حتي بهترين نوع سينك هاي كامپوزيت به سرعت خش بر مي دارد. توجه داشته باشيد كه روي اين نوع سينك ها از پاك كنند هايي كه داراي مواد ساينده هستند استفاده نكنيد. جريان روان آب صداي بلند و نابهنجاري را روي آنها ايجاد مي كند.

سينك هاي زينتي

يك سينك زينتي در عين حال كه زيباست، قيمت بالايي نيز دارد و تميز نگه داشتن آن هم كار ساده اي نخواهد بود، اما نشان از حسن سليقه افرادي دارد كه آنرا انتخاب كرده اند. اين نوع سينك ها محوطه آشپزخانه را زيبا كرده و به آن نشاط مي بخشند و محيط را از يكنواختي در مي آورند.

ويتريوس چيني

اين نوع سينك ها سفالي هستند و در حرارت بالا قالب گيري مي شوند و عموماً داراي ظاهري نو بوده و در شكل ها و طرح هاي غير معمول به بازار عرضه مي شوند. روكش آنها به راحتي قابل تميز كردن است و تقريباً ايجاد خراش و لكه روي آنها غير ممكن است، اما امكان لب پر شدن و شكستگي در آن زياد است. بنابراين هنگاميكه ظرف ها و به ويژه قابلمه ها را داخل آن مي اندازيد مراقب باشيد.

آلياژ برنج و مس

سينك هايي كه با استفاده از اين متريال ساخته مي شوند اصولاً براي استفاده در دستشويي سرويس هاي بهداشتي مناسب هستند، اما مي توانند به عنوان سينك دوم در آشپزخانه هاي بزرگ نيز مورد استفاده قرار بگيرند. بهتر است پس از هر بار استفاده آنها را خشك كنيد تا رنگ تيرگي به خود نگيرند.

نكات طلايي

1- محل نصب سينك را اندازه بگيرد و طول و عرض و ارتفاع كابينت زير آنرا نيز در بياوريد.
2- ارتفاع استاندازد براي سينك دوقلو 8 اينچ است ولي برخي 9 تا 10 اينچ را نيز براي آن در نظر مي گيرند.

نظرات (1)

...
kash hamrah ba mataleb ax ham gharar midad kheili mamnon
farzanee , سپتامبر 18, 2009

نوشتن نظر

کوچکتر | بزرگتر
security image
کارکترهای نشان داده شده را بنویسید

busy