امروز : چهارشنبه, 08 مرداد 1393 / 3 شوّال 1435 / Wednesday 30 July 2014


از بين بردن قارچ و كپك

از بين بردن قارچ و كپكقارچ و كپك براي رشد نياز به يك محيط مرطوب دارند و مي توانند در هر كجاي خانه ظاهر شوند و اين قسمت ها مي توانند شامل كابينت هاي چوبي، فرش و موكت، و خيلي موارد ديگر باشند. قارچ و كپك به راحتي مي توانند به انسان انتقال پيدا كرده و سبب ايجاد هر گونه بيماري و آلرژي در انسان شوند. در اين ميان تميز كردن و پاك نمودن مكرر قسمت هاي مختلف خانه از اهميت بالايي برخوردار مي باشد. همچنين بايد توجه داشته باشيد كه جلوي هرگونه چكه آب را نيز بگيريد تا از ايجاد رطوبت جلوگيري بعمل آيد.

تشخيص قارچ و كپك

قارچ ها يك توده قهوه اي مايل به مشكي هستند. شايد به راحتي نتوانيد آنها را پيدا كنيد، اما يكي ديگر از مشخصه هاي آنها بوي بدي است كه به واسطه آنها به مشام مي يرسد. خانه هايي كه در كنار مناطق مرطوب و دريا و رودخانه قرار دارند در اين ميان بيشتر از ساير موارد در معرض ايجاد قارچ هستند. در اين نوع خانه ها برخي بخش ها نظير زير زمين، سرويس بهداشتي و حمام، و آشپزخانه بيش از ساير قسمت ها شرايط رشد قارچ را فراهم مي نمايند.

تميز كردن و از بين بردن

اگر قارچ و كپك به دليل چكه كردن آب بوجود آمده اند بايد ابتدا محل چكه كردن آب را پيدا كنيد و محل مورد نظر را مسدود نماييد. هر چه سريعتر اين كار را انجام دهيد به نتيجه بهتري خواهيد رسيد. به اين منظور بهتر است ظرف 48 ساعت منطقه آسيب ديده را ترميم نماييد. بهتر است از فن در مقابل آن محل استفاده كنيد تا جريان هوا در آن منطقه افزايش پيدا كند. براي از بين بردن آنها بايد از آب و مواد ضد عفوني كننده استفاده كنيد. اگر قارچ براي مدت زمان بسيار زيادي در آن محل وجود داشته باشد بايد با شدت بيشتري به تميز كردن بپردازيد. البته فراموش نكنيد كه در حين تميز كردن از ماسك مخصوص استفاده كنيد تا بويي كه از كپك زدگي و همچنين مواد شوينده حاصل مي شود سبب ايجاد آلرژي در شما نشود. اگر از مواد اسيدي براي پاك كردن استفاده مي كنيد بهتر است از پوشش مخصوص براي چشم ها استفاده كنيد.

ممانعت از رشد

با توجه به اين مطلب كه پاك كردن كپك و همچنين آثار باقيمانده از آن مانند بوي نامطبوع كار آساني نيست بهتر است از ابتدا از رشد و انتشار آن در خانه خود جوگيري بعمل آوريد. به اين منظور بهتر است هر چند وقت يكبار سيستم لوله كشي كل خانه را چك كنيد و در صورت مشاهده هر گونه خرابي آنرا فوراً تعمير نماييد.  همچنين براي مناطقي كه بسيار مرطوب هستند استفاده از رطوبت گير توصيه مي شود. جريان داشتن مداوم هوا در فضاي خانه كمك بزرگي به اين امر مي كند. همچنين نصب فن هاي سقفي در آشپزخانه و حمام براي مناطق مرطوب اكيداً توصيه مي شود.

نظرات (0)

نوشتن نظر

کوچکتر | بزرگتر
security image
کارکترهای نشان داده شده را بنویسید

busy