امروز : سه شنبه, 31 تیر 1393 / 25 رمضان 1435 / Tuesday 22 July 2014


حشرات موذي خانگي

حشرات موذي خانگيمورچه، ساس، خر مگس، سوسك قالي، سوسك آپارتماني، كك، بيد، و موريانه تنها تعداد انگشت شماري از حشرات موذي موجود در منازل هستند. در اين بخش راه حل هايي براي رهايي از برخي مزاحم هاي داخلي منازل را به شما آموزش مي دهيم. در صورت لزوم بكارگيري سموم شيميايي هميشه با دقت و طبق دستور العمل شركت سازنده از آنها استفاده كنيد.

مورچه

نوعي از آنها روي زمين راه مي روند و گونه اي ديگر پرواز مي كنند. طول آنها 3 الي 4 ميلي متر است و در فصل بهار و تابستان بيشتر آنها را مي بينيم. هر چند ناقل بيماري خاصي نيستند اما دردسر ساز هستند. نوعي ديگري از مورچه ها هستند كه به نام مورچه هاي اسبي معروف هستند. مورچه هاي اسبي 2 ميليمتر بزرگتر از مورچه هاي معمولي هستند و رنگشان ته مايه قرمزي دارد. در زير ساختمان لانه سازي مي كنند و بيرون كردن و دستيابي به لانه آنها كار ساده اي نيست.

راه حل

مسير ورودي لانه آنها را پيدا كنيد و داخل آن آب جوش بريزيد. بعد هم از پودر هاي حشره كش مخصوص مورچه ها استفاده كنيد. براي پيدا كردن مكان ورودي لانه آنها بايد برايشان طعمه بگذاريد.

ساس

يك ساس بالغ قهوه اي است و 3.5 ميليمتر طول دارد. آنها از خون انسان تغذيه مي كنند و گاز سوزني تيزي دارند كه پوست انسان يا هر حيوان خون گرم ديگري را به راحتي سوراخ مي كند. زمانيكه خون را مكيد به داخل مخفيگاه خود مي رود تا آنرا هضم كند. آنها گاهي در درزهاي كاغذ ديواري و يا حتي شكاف مبلمان نيز لانه مي كنند.

راه حل

ابتدا سعي كنيد كه ساس ها اصلاً وارد خانه شما نشوند. تخت خواب خود را هميشه تميز نگه داريد و رو بالشي ها و ملافه هايتان را مرتباً تميز كنيد تا در وهله اول از يورش آنها به منزل خود جلوگيري بعمل آوريد؛ اما زمانيكه آنها هجوم آوردند بايد كل خانه را سم پاشي كنيد.

خر مگس

مگس بزرگ وزوز كننده با بدن درخشان آبي متاليك كه اندازه آن گاهي به 6 تا 12 ميلي متر هم مي رسد. آنها علاقه زيادي به گوشت مرده و هر چيز فاسد شدني دارند. آنها به اين ترتيب هم از ماده مورد نظر تغذيه مي كنند و هم در داخل آن تخم ريزي مي كنند. عموماً در اطراف فضولات، آشغال گوشت، كثافت و سطل زباله پيدا مي شوند. بيماري ها را در هر مكاني كه فرود آيند و بنشينند منتشر مي سازند.

راه حل

سطل آشغال را مرتباً خالي كنيد، آنرا تميز نگه داريد، و هر چند وقت يكبار آنرا بشوييد. همچنين آنرا در مكاني به درو از درب و پنجره قرار دهيد تا مگس ها به درو‌ن خانه شما جذب نشوند. گوشت و ساير خوراكي هاي آبدار با در پوش نگهداري كنيد. براي پنجره ها توري در نظر بگيريد تا وقتي آنها را باز مي كنيد خرمگس ها وارد خانه شما نشوند.

سوسك قالي

سوسك هاي فرش انواع مختلفي دارند. طولي به اندازه 2 تا 4 سانتي متر دارند. داراي خال هاي قهوه اي، كرم، و خاكستري هستند. لارو اين حشره خيلي كوچك است و بدنش پوشيده از موهاي قهوه اي است. در هنگام بلوغ مي توانند پرواز كنند و در خارج از خانه نيز زندگي كنند و از آب و شيره دانه ها و گياهان تغذيه كنند. گاهي اوقات تخم هايشان را در خانه هاي خالي پرندگان مي گذارند، اما علاقه زيادي به تخم ريزي در پارچه، نمد، پشم، و كرك دارند به همين دليل تخم ريزي در فرش را بيش از هر جاي ديگري دوست دارند. زمانيكه لاروها از تخم بيرون مي آيند در آن نقطه سوراخ ايجاد مي كنند و به فرش آسيب مي رسانند. وقتي متوجه سوراخ هاي گردي در داخل فرش شديد به احتمال زياد با تعداد زيادي از اين سوسك ها مواجه هستيد.

راه حل

پشت بام خود را هر چند وقت يكبار آب و جارو كنيد. خار و خاشاك را جارو كنيد. فرش ها را مرتبا جارو برقي كنيد. اين كار را در مورد رومبلي ها نيز انجام دهيد. اگر تعداد آنها زياد بود حتما بايد از حشره كش استفاده كنيد.

سوسك آپارتماني

سوسك هاي آپارتماني خيلي بزرگ هستند. بدن بادامي و صاف دارند. از روي شاخك هاي بزرگ و حركت هاي سريع و نامنظمشان به راحتي قابل تشخيص مي باشند. بدن 12 ميلي متري آنها رنگ قهوه اي سوخته دارد. طول برخي از گونه هاي شرقي آنها به 20 ميلي متر هم مي رسد و باور كنيد كه هيچ چيز در دنيا چندش آور تر از اين سوسك ها نيست. آنها هر چيزي مي خورند: گوشت، سبزيجات، ميوه، نان، و حتي كاغذ و پر. محل اصلي زندگي آنها فاضلاب ها و مجراهاي آب گرم است. آنها عاشق دريچه هاي مرطوب و شرجي هستند و معمولاً دور مجاري فاضلاب، و ظرفشويي و چاه حمام و دستشويي جمع مي شوند. آب هواي گرم و مرطوب را ترجيح مي دهند. اگر روي غذا ها بروند باعث ايجاد مسموميت مي شوند؛ پس از چند روز بوي بدي به غذا مي دهند.

راه حل

از بين بردن اين سوسك ها كار آساني نيست، زيرا به راحتي دم به تله نمي دهند و به سختي مي توان حشره كش را روي آنها اسپري كرد. اگر تعداد آنها در خانه زياد باشد بايد كل خانه را سم پاشي كنيد. گاهي اوقات براي ريشه كن كردن كلي آنها بايد كل طبقات آپارتمان را سم پاشي كنيد.

كك

اين حشره كوچك 2 ميلي متري از دو طرف صاف مي شود و به خاطر پرش هاي ماهرانه اش شهرت زيادي دارد. دسته تخم هاي خود را در مو، پر، خز، و يا منافذ ميزبان (انسان، حيوان و پرنده) مي ريزد. كك هاي بالغ از خون تغذيه مي كنند و جاي گاز آنها خيلي دردناك مي شود. كك ها به راحتي از حيوانات خانگي به انسان ها منتقل مي شوند.

راه حل

اگر حيوان خانگي و به ويژه گربه داريد، آنرا تميز نگه داريد و مرتباً او را حمام كنيد. اسباب خوابي را كه قبلاً در آنها كك ديده شده دور بيندازيد و پاكيزگي را رعايت كنيد.

بيد

بيدها بيشتر در لباس ها خانه مي كنند. بيدهاي بالغ اصولاً بي آزارتر هستند، معمولاً در يك جا باقي مي مانند، زياد پرواز نمي كنند، و مكان تاريك را ترجيح مي دهند. انواع ماده آنها در يك دوره 7 تا 14 روزه زندگي خود چيزي در حدود 100 عدد تخم مي گذارد. در هواي گرم تخم ها ظرف 4 تا 8 روز و در مكان هاي سرد تا 3 هفته باز مي شوند. لارو 40 روز پيش از تنيدن شفيره به صورت غير قابل باوري غذا مي خورد. در مناطق گرمسيري براي 8 تا 10 روز و در جاهاي سردتر 4 هفته در بعد از شفيره در مي آيند. اين حشره در مكان خيلي سرد به سرعت مي ميرد.

اين لارو بيد است كه به لباس هاي شما آسيب مي رساند. يك كرم سفيد 12 ميلي متري كه سيري ناپذير است، بيشتر تمايل به تغذيه از مواد پروتئيني دارد، و قابليت غير قابل انكاري در هضم كراتين دارد. كراتين به وفور در پارچه هاي پشمي، لباس هاي پوست و خز، چرم، پر، لبنيات و گوشت پيدا مي شود. كراتين در مو و پوست و ناخن هم وجود دارد.

راه حل

اولين راه تميز كردن قفسه ها و كمدهاي ذخيره لباس است. همه محفظه ها را تميز كنيد و جاروبرقي بكشيد.

موريانه

اين حشرات ريز كه شباهت زيادي به مورچه ها دارند، به بافت خانه آسيب مي رسانند. اولين نشانه هجوم آنها مشاهده سوراخ هاي كوچك 1 تا 2 ميلي متري روي سطوح چوبي است. موريانه يك حشره 5 ميلي متري است و ممكن است سالها بدون اينكه شما متوجه حضور آنها شويد در خانه شما لانه كرده باشد و شما 4 تا 5 سال بعد متوجه آنها بشويد.

راه حل

مبلمان و وسايل چوبي را تميز نگه داريد. وقتي اين حشرات به خانه شما حمله كنند چيزي جز سم پاشي جلوي آنها را نمي گيرد.

نظرات (2)

...
خوبه اطلاعاتم حسابی رفت بالا مرسی
hgkhc , ژانویه 28, 2010
...
سلام...چرا عکس ندارن اینا ؟؟
جفینا , ژوئن 15, 2012

نوشتن نظر

کوچکتر | بزرگتر
security image
کارکترهای نشان داده شده را بنویسید

busy