امروز : شنبه, 04 مرداد 1393 / 29 رمضان 1435 / Saturday 26 July 2014
چیدمان ایرکس شانو


استانداردها در آشپزخانه‌

استانداردها در آشپزخانهاگر شما هم براي خريد يخچال يا ماشين لباسشويي، نگران ابعاد آنها و هم‌خواني با محيط آشپزخانه هستيد، اين مقاله را بخوانيد تا اطلاعاتي درباره اندازه‌هاي استاندارد لوازم و ابزار موجود در آشپزخانه به دست آوريد.

هرچند آشپزخانه یک محل کار در داخل خانه به شمار مي‌رود، ولی اتاقی است که کدبانوی خانه بيشتر اوقات خود را در آن سپری می‌کند؛ بنابراین طراحی آن باید در نهایت دقت انجام شود؛ ضمن اينكه اگر در داخل آشپزخانه میز ناهارخوری وجود داشته باشد، محلی مناسب برای جمع شدن افراد خانواده در کنار یکدیگر است و بايد فضاي مناسبي براي همه افراد فراهم آورد.

در طراحی آشپزخانه، نحوه استقرار کابینت‌ها و لوازم باید بر حسب استاندارد باشد تا ضمن اینکه مقدار فضای چرخش و تردد را کاهش می‌دهد، فضای کافی برای حرکت آزادانه را نيز فراهم كند. در صورت امکان، کار به حالت ایستاده باید به حداقل رسیده و وضعیت نامناسب بدن بر حسب کار، ارتفاع وسایل و اندازه بدن فرد کاهش ‌یابد. تامین روشنایی نيز بايد متناسب با سطوح کاری باشد.

نحوه چیدن وسایل آشپزخانه باید طوری باشد که فرد در هنگام کار از راست به چپ حرکت کند. این کارها عبارتند از: استفاده از سطوح نگهداری وسایل، آشپزی، تدارک مواد غذایی، شست‌وشوی ظروف در سینک و آبگیری ظروف.

نكته: علی رغم توجه به مسائل استاندارد، هنوز هم طرز ساخت و ابعاد لوازم آشپزخانه به‌صورت قابل ملاحظه‌ای در حال تغییر و تحول است. اما معمولا اندازه 20 تا 120 سانتي‌متر با ارتفاع 85 سانتی‌متر، مناسب‌ترین اندازه براي لوازم آشپزخانه است.

•    آشپزخانه‌ها باید طوری ساخته شوند که در جهت شمال به شرق یا شمال به غرب بوده و مجاور باغ‌های گل و گیاه، سبزیجات و زیرزمین باشند.

•    معمولا آشپزخانه باید به دروازه باغ، در خانه، محل بازی بچه‌ها و حیاط دید داشته باشند و از لحاظ داخلی متناسب با آبدارخانه، ناهارخوری و يك اتاق پررفت و آمد ساخته شوند.

•    در یک آشپزخانه مهندسی‌ساز، تمام وسایل، ثابت چیده می‌شوند و سطوح کاری و ذخیره مواد دارند. بهترين مواد مورد استفاده در آشپزخانه نيز، معمولا از جنس چوب (تخته چندلا)، نئوپان و پلاستیک است.

•    استفاده از سینک‌های ظرفشویی دو لنگه مناسب‌تر است، چون از یک طرف آن براي آبگیری ظروف و از طرف دیگر برای قرار دادن ظروف کثیف استفاده می‌شود.

•    ماشین ظرفشویی باید در طرف راست یا چپ سینک قرار گیرد. اگر فضای آشپزخانه بسیار کوچک باشد، ساخت آشپزخانه فشرده، راه‌حل مشکل است. چون چنین آشپرخانه‌هایی به فضای کمي نياز دارند و متناسب با لوازم دیگر هستند.

•    روی سطوح چوبی روباز را می‌توان با پوششی از لاک چوب یا پلاستیک پوشاند.

•    قفسه‌های آشپزخانه عموما به‌صورت چوبی یا تخته‌ای با روکش پلاستیکی هستند.

•    استفاده از قفسه‌های فلزی برای قرار دادن قابلمه و ماهی‌تابه بهتر است.

•    اگر فضاي آشپزخانه‌تان کوچک است، بهتر است درهای کشویی یا تاشو نصب كنيد، زیرا این درها در هنگام باز شدن، فضای زيادي اشغال نمی‌کنند.

•    از کابینت‌های طبقه‌دار برای نگهداری ظروف بزرگ و سنگین یا وسایلی که از آن‌ها به ندرت استفاده می‌شود، مناسب است.

•    کابینت‌های دیواری، عمق کمی دارند، بنابراین از سطوح کاری آنها می‌توان بدون هیچ مشکلی استفاده کرد. با گذاشتن ظروف چینی داخل این نوع کابینت‌ها می‌توان بدون خم شدن، آن‌ها را برداشت.

•    كمدهای یکسره بلند برای نگهداری مواد پاک‌کننده، جارو و... مناسب هستند. ضمن اينكه می‌توان یخچال‌های خانگی کوچک، اجاق گازها یا ماکروویوها را با ارتفاع مناسب روی آنها قرار داد.

•    سینک‌های ظرفشویی و تخته‌های آبگیری ظروف، باید متناسب با داخل کابینت‌های طبقه‌دار باشند، زيرا در داخل این کابینت‌ها می‌توان یک سطل زباله، ماشین ظرفشویی و حتي در صورت لزوم، یک آبگرمکن برقی جا داد.

•    وجود دستگاه مکش هوا (هود) در بالای اجاق الزامی است، هودهای مکنده برای این کار بسیار مناسب هستند. یک تفاوت عمده بین سیستم مکش هوا و سیستم چرخشی وجود دارد و آن اینکه در سیستم‌های مکنده، باید حفره‌ای رو به بیرون تعبیه شود در حالي كه هواكش‌هاي چرخشي، تنها هوا را در فضا به جريان مي‌اندازند؛ بنابراين، این سیستم‌ها نسبت به سیستم‌های چرخشی کارآمدتر بوده و بیشتر مورد توجه افراد واقع می‌شوند.

•    براي ایجاد فضای کافی به منظور نگهداری و ذخیره مواد در آشپزخانه، باید به ابعاد کابینت‌ها و لوازم داخل آنها توجه کرد.

•    در ميان اجاق‌های گازی و برقی مدرن باید آنهايي را انتخاب كنيد كه طراحي متناسب با لوازم دیگر داشته باشند و در مجموع باعث سهولت روند کار در آشپزخانه شوند. در چنین محیطی باید از پریز به حد کافی استفاده کرد. به عنوان مثال، برای هر منطقه کاری و آماده‌سازی مواد غذایی، یک جفت پریز کافی است.