امروز : جمعه, 10 مرداد 1393 / 5 شوّال 1435 / Friday 1 August 2014
چیدمان ایرکس شانو


رنگ‌هاي مكمل هارموني نارنجي و آبي

هارموني نارنجي و آبيرنگ به عنوان عنصری نمادین، معانی عمیق و درونی هر اثر و اجزای آن را به نمایش می‌گذارد؛ استفاده از رنگ برای به نمایش گذاشتن ارزش‌های درونی و زیبائی‌ها باعث شده است امروزه ارزش‌های بصری رنگ‌ها بیش از زمان‌های دیگر مورد توجه قرار گيرد. بر همين اساس، استفاده خلاقانه از رنگ در طراحی مبلمان و تزئینات داخلی فضای زندگی روزانه، می‌تواند به ریتم زندگی ما معنای عمیق‌تری بدهد.

رنگ‌ها در محیط و در مجاورت با یکدیگر، نمودهای متفاوتی از خود نشان مي‌دهند زيرا تاثیر هر رنگ بر رنگ‌هاي ديگر، متفاوت است. بنابراین توصیف شخصیت و حالت رنگ‌ها در مجاورت یکدیگر و با توجه به زمینه‌ای که روی آن قرار گرفته‌اند معنا پيدا مي‌كند و خاصيت و اثر واقعی هر رنگ، در یک ترکیب رنگی نمود مي‌يابد.

در اين شماره سعي داريم شما را با دو رنگ مكمل آبي و نارنجي و تاثير  آنها بر روي يكديگر آشنا كنيم.

رنگ آبی جزء یکی از رنگ‌های اصلی است و وقتی در کنار نارنجی که از ترکیب دو رنگ اصلی (زرد و قرمز) تشکیل شده قرار می‌گیرد، یک ترکیب مکمل زیبا به وجود می‌آورد.

رنگ آبی یک رنگ سرد است که به تنهائی احساس سردی را به محيط القا مي‌كند اما زماني كه در کنار رنگ نارنجی (یک رنگ ترکیبی داغ و گرم) قرار می‌گیرد، ترکیب زیبا و خیره‌کننده‌ای خلق می‌کند. در واقع این سردی و گرمی در کنار هم آرامش خاصی را در ذهن شما باقی می‌گذارند. آبی دارای تنالیته‌های مختلفی از جمله: آبی اطلسی، آبی اقیانوسی، آبی مایل به خاکستری، آبی سورمه‌ای و... است؛ همچنانكه نارنجی نيز دارای رنگ‌مايه‌هاي متفاوتی از جمله: نارنجی مایل به زرد،‌ نارنجی مایل به قرمز، نارنجی پرتقالی و... است كه تمام این تنالیته‌ها اگر به درستي در كنار يكديگر تركيب شوند، می‌توانند منظره چشم‌نوازی به وجود آورند.

اگر محیطی که شما قصد داريد از این دو رنگ در آن استفاده کنید بزرگ است، می‌توانید از تنالیته‌های سیر (پررنگ) هريك از اين دو رنگ بهره گيريد و در غیر این صورت، زمینه‌های روشن‌تر آنها را به کار برید تا محيطي بازتر برايتان مهيا شود.

فرض کنید دیوارهای اتاق شما به رنگ آبی بسیار کمرنگ و سقف آن به رنگ سفید است؛ لوستری چوبی به رنگ قهوه‌ای تیره از سقف آویخته شده و مبلمان موجود در این فضا دارای پارچه‌هائی به رنگ نارنجی پرتقالی هستند که بر روی آن کوسن‌های آبی اقیانوسی قرار گرفته است. براي چنين اتاقي بهتر است فرش كرم رنگ انتخا كنيد و براي پرده پارچه‌هائی به رنگ راه‌راه نارنجی و آبی بياويزيد. حال مي‌توانيد گرما و صمیمیت را در این محیط تجربه کنید. اگر می‌خواهید بر گرمای این محیط بیافزايید، می‌توانید کاسه‌ای چوبی را که داخل آن هلو، شليل و زردآلو قرار دارد بر روی میز پذیرائی بگذارید.

نارنجی، جزء رنگ‌های اشتها آور است كه می‌توانید از این رنگ در محیط آشپزخانه منزل‌تان استفاده کنید؛ اگر آشپزخانه شما کوچک و فاقد نور کافی است و در فصل زمستان برای شما مکانی سرد تلقی می‌شود، با به کارگیری رنگ نارنجی در لوازم و اثاثيه آشپزخانه، این سردی را به گرمائی سوزان تبدیل کنید.

پرده‌های چهارخانه نارنجی و زرد آشپزخانه را به همراه دیوارهای سفید رنگ و سقف نارنجی پرتقالی که لوستری سورمه‌ای در وسط آن نصب شده تصور كنيد تا آرامش توام با گرمي را در اين محيط به خوبي احساس كنيد. وقتی بشقاب‌های آبی رنگ روی میز به همراه لیوانها و زیربشقابیهای نارنجی را در روی این میز بچينيد بیشتر جذب این فضا می‌شوید و تمایل دارید تمام وسائل این آشپزخانه (دستمال آشپزخانه،‌ دستکش و...) را به رنگ نارنجی در آورید. براي اينكه زيبايي آشپزخانه‌تان را تكميل كنيد مي‌توانيد با شيشه‌اي كردن درِ یکی از کابینتها، ویترینی برای نمایش اشیاء سورمه‌ای و نارنجي پرتقالي تهيه كنيد.

بازی با رنگ‌ها را در سایر فضاهاي منزل نیز به كار بريد و هراسي از كاربرد رنگ‌هاي جديد نداشته باشيد. به عنوان مثال، اتاق نشیمن فضائی خصوصی و خودمانی است كه باید تا حد ممکن گرم و صمیمی باشد تا افراد خانواده را در کنار هم جمع کند. اتاق نشیمنی را تصور کنید که پرده‌های آن راه راه آبی و سبز باشد، دیوارهای اتاق به رنگ سفید، سقف آن به رنگ آبی روشن رنگ‌آمیزی شده و لوستر اتاق حصیری به رنگ قهوه‌ای روشن باشد، مبلمانی با پارچه‌های نارنجی در داخل اتاق و فرش تزئینی به رنگ تلفیقی نارنجی و آبی، بهترين انتخاب براي مبله كردن اتاق است كه علاوه بر ايجاد صمیمیت، آرامش را نیز به شما هديه مي‌دهد و می‌توانید ساعت‌ها بدون دغدغه و نگرانی به تماشای تلویزیون در یک محیط کاملا خصوصی بپردازید.

نظرات (2)

...
واقعا خسته نباشید شاید باور نکنید با این نوشته تان باعث شدید یک تازه عروس و داماد (که بر سر رنگ وسایل شان قصد طلاق داشتند !!! ) دست از سلایق شخصیشان برداشته و رنگ نارنجی و آبی را به عنوان انتخاب وسایلشان قبول کنند. خدا خیرتان بدهد
زهرا آل محمد , نوامبر 13, 2009
...
خسته نباشید
مهدي سليمي , مارس 09, 2010

نوشتن نظر

کوچکتر | بزرگتر
security image
کارکترهای نشان داده شده را بنویسید

busy