امروز : پنجشنبه, 09 مرداد 1393 / 4 شوّال 1435 / Thursday 31 July 2014


تاثير رنگ بر روي حالات كودك

رنگ ها مي توانند خاطرات مختلفي را در ذهن زنده كنند و به مثابه آن مي توانند حالات مختلفي را در فرد بيدار كنند. به عنوان مثال رنگ ملايم آبي و شيد هاي هم خانواده آن مي توانند احساس آرامش را در فرد ايجاد كنند. آبي كمرنگ ما را به ياد آسمان مي اندازد و از نظر روانشناسي تاثيري مانند آرامش روي ما مي گذارد. در اين بخش مي خواهيم شيوه اي را به شما معرفي كنيم كه به واسطه آن اتاق كودك خود را به گونه اي رنگ كنيد كه حالات او بهبود پيدا كند.

تاثير رنگ بر روي حالات كودك
آبي يكي از رنگ هايي است كه فشار خون را پايين مي آورد و از جنب و جوش مي كاهد. با استفاده از رنگ آبي براي كودكاني كه داراي فعاليت بيش از اندازه هستند، مي توانيد فعاليت هاي او را كاهش دهيد و آرامش بيشتري در وجود او ايجاد كنيد. اين رنگ همچنين براي كودكاني كه به بيماري اضافه وزن مبتلا هستند نيز مفيد است. پژوهشگران بر اين عقيده اند كه رنگ آبي سبب كاهش اشتها مي شود. برخي از آنها حتي غذا خوردن در ظروف آبي را به منظور كاهش وزن پيشنهاد مي كنند.


تاثير رنگ بر روي حالات كودك

 
سرخابي - ارغواني هم يكي ديگر از رنگ هايي است كه مي تواند براي كودكان خشن مفيد باشد. به طور پايه اي از اين رنگ براي آرام كردن زندانيان و جلوگيري از انجام كارهاي خشونت آميز در ندامت گاهها استفاده مي كنند. اين رنگ به راحتي مي تواند خشم، نفرت، و هيجانات عصبي را متوقف سازد. اين رنگ حركت عضلات قلب را آرام مي كند و به بدن اجازه مي دهد روند متابوليسم آرام تري داشته باشد. رنگ هاي خانواده صورتي حتي براي افرادي كه دچار كوررنگي هستند نيز تسكين دهنده است. مشخصات رنگ صورتي كه مد نظر ماست به اين شرح مي باشد:
R:255
G:145
B:175

HEX: FF91AF
اگر فرزند شما رفتار خشونت آميز دارد و داراي اظطراب و استرس فراواني است مطمئناً استفاده از اين رنگ مي تواند براي او بسيار مفيد باشد.


تاثير رنگ بر روي حالات كودك


 
ا ز سوي ديگر اگر فرزند شما بي انگيزه است، و هيچ ميل و رغبتي به انجام كارهاي روزمره خود ندارد، براي او از رنگ قرمز استفاده كنيد. قرمز آنها را تشويق مي كند، حس اعتماد به نفسشان را بالا مي برد، و شور و هيجان زيادي در‌ آنها ايجاد مي كند. اين رنگ به ويژه براي نوجوانان در سن بلوغ كه قدري مايوس و نااميد مي شوند توصيه مي شود.


تاثير رنگ بر روي حالات كودك

 
از سوي ديگر شيد هاي رنگي خاكستري نيز قاطعيت، استقلال، و استحكام در انجام امور را القا مي كند.


تاثير رنگ بر روي حالات كودك

 
رنگ زرد مبين جواني،‌شادي و خلاقيت است.


تاثير رنگ بر روي حالات كودك

 
سفيد هم سمبل پاكي است و مي تواند فضا را بزرگتر جلوه دهد. اگر در اتاق كودك از اين رنگ استفاده مي كنيد در اكسسوري و لوازم جانبي ديگر مانند روتختي، كمد، و قفسه ها از رنگ هايي استفاده كنيد كه گرما و حرارت بيشتري به اتاق كودك بدهند.تاثير رنگ بر روي حالات كودك

نظرات (1)

...
سلام
نکات خیلی جالبی بودند میسی از اینکه اطلاع رسانی کردید
شاد باشید
nika , اوت 19, 2012

نوشتن نظر

کوچکتر | بزرگتر
security image
کارکترهای نشان داده شده را بنویسید

busy