امروز : جمعه, 03 مرداد 1393 / 28 رمضان 1435 / Friday 25 July 2014


دكوراسيون شب يلدا

از شب يلدا به عنوان طولاني‌ترين شب سال ياد مي‌كنند. يلدا يك واژه سرياني به معناي ولادت است و در حقيقت مردم با دور هم جمع شدن زايش نور را جشن مي‌گيرند. برگزاري مراسم يلدا، آييني ملي و خانوادگي‌ست؛ آيين شب يلدا يا شب چله، خوردن آجيل مخصوص، انواع ميوه به‌ويژه هندوانه و انار و شيريني‌هاي محلي است که همه جنبه نمادين دارند و نشانه برکت، تندرستي، فراواني و شادکامي هستند. ساير كارهايي كه در اين شب انجام مي‌شود تفالي به كتاب حافظ و شاهنامه‌خواني است. دكوراسيون شب يلدا بايد به گونه‌اي باشد كه در فضا شادي و نشاط ايجاد كند. اگر مي‌خواهيد يك شب به ياد ماندني و خاطره‌انگيز را خلق كنيد، با چيدمان يلداي منزل همراه شويد.

دكوراسيون شب يلدا

چه كسي دور ميز مي‌نشيند؟

آيا در ميهماني شب يلداي شما بچه‌ها هم شركت مي‌كنند يا فقط پذيراي بزرگسالان هستيد؟ بزرگترها بدون آسيب رساندن به دكوراسيوني كه در نظر گرفته‌ايد از دور ميز بلند مي‌شوند، اما اگر قرار باشد كودكان هم سر ميز بنشينند، پس از اتمام برنامه هيچ اثري از زحمات شما باقي نخواهد ماند. پس اگر قرار است كه كودكان هم در جمع شما حضور داشته باشند، قيد گلدان‌هاي كريستال گران‌قيمت و تاج گل‌هاي انبوه را بزنيد.

دكوراسيون شب يلدا

چيدمان ميز


هنگام چيدن ميز بايد پيش از هر چيز به شكل ظاهري آن توجه داشته باشيد تا بتوانيد بر اساس آن روميزي مناسب انتخاب كنيد. مشكلي كه بيشتر افراد حين خريد روميزي با آن مواجه هستند عدم آگاهي از سايز ميزشان است. پس قبل از آنكه براي خريد روانه بازار شويد، ميز خود را اندازه‌ بگيريد تا انتخاب صحيحي داشته باشيد. اگر ارتفاع ميز شما معمولي نيست و خيلي كوتاه يا بلند است در موقع خريد به قد روميزي نيز توجه كنيد.

دكوراسيون شب يلدا
 
براي يلدا رنگ‌هاي قوي مانند قرمز گوجه‌اي و سبز جنگلي در كنار طلايي و نقره‌اي تيره مناسب هستند و چهره شيك و زيبايي به ميز مي‌دهند. پيشنهاد مي‌كنيم براي شب يلدا پيش‌زمينه سبز يا سفيد را در نظر بگيريد تا آرامشي همراه با صميمت در محيط منتشر شود. به همين دليل براي ميز يك روميزي به رنگ سبز و سفيد انتخاب كنيد. دستمال سفره‌تان هم بهتر است قرمز رنگ باشد.

 
سپس نوبت به انتخاب و چيدن ميوه‌ها مي‌رسد. حتما بايد به رنگ، اندازه و بافت آن‌ها دقت كنيد و ميوه‌هايي كه همخواني بيشتري دارند كنار هم بچينيد. يك طرف ميز را با هندوانه، انار و سيب قرمز تزئين كنيد. زيبايي اين ميوه‌هاي قرمز در كنار شاخه‌هاي كوچك اكاليپتوس و صنوبر دو چندان مي‌شود. در سمت ديگر، يك آناناس بزرگ را در وسط قرار داده و اطراف آن را با پرتقال، ليمو، گريپ فروت، موز، كيوي و ازگيل تزئين كنيد. براي زيبايي بيشتر مي‌توانيد چند شاخه گل سوسن، لابه‌لاي ميوه‌ها جاي دهيد. براي روي هم نگه داشتن ميوه‌ها از خلال دندان استفاده كنيد.

دكوراسيون شب يلدا

آجيل را نيز با ميوه‌هاي خشك مخلوط كنيد و در يك ظرف شيشه‌اي بريزيد. براي اين كار مي‌توانيد كف ظرف را با انجير خشك پر كنيد، روي آن را با يك رديف برگه هلو و زردآلو بپوشانيد، بعد بادام و گردو را بريزيد، روي آن را با يك رديف سيب و آناناس خشك شده بپوشانيد و بعد فندق و پسته بريزيد. با روبان دور ظرف شيشه‌اي را تزئين كنيد و بين دو قسمت ميوه قرار دهيد. حسن ختام ميز رويايي شما چند عدد شمع است.

ابتكار و نوآوري

يك ابتكار خلاقانه قرار دادن كارت‌هاي فردي براي مشخص كردن مكان نشستن هر يك از ميهمان‌ها به دور ميز است. به اين منظور بايد نام هر يك از ميهمانان خود را روي كارت‌هايي كه از قبل تهيه و تزئين كرده‌ايد بنويسيد و افراد را به دلخواه دور ميز بچينيد. با اين روش كنترل و سرويس‌دهي به ميهمان‌ها ساده‌تر شده و مراسم‌تان با نظم بيشتري پيش مي‌رود.

دكوراسيون شب يلدا
 
كرسي

در سال‌هاي گذشته، يكي از بايدهاي يلدا دور کرسي نشستن و بهره‌مندي از گرماي مطبوع آن بود. در اين سال‌هاي آپارتمان‌نشيني با فضاي محدودي روبه‌رو هستيم و خانواده‌ها آنقدر فضا در اختيار ندارند كه بتوانند در پذيرايي يا نشيمن خود كرسي برپا كنند. اما بد نيست امسال قدري سنت‌شكني كنيم و براي اين شب تدارك يك كرسي جمع و جور خانوادگي را ببينيم. همان كرسي‌هاي زغالي كه از چوب ساخته مي‌شد با منقلي از زغال در زير آن، البته اگر ذغال پيدا نكرديد، كرسي برقي جايگزين مناسبي است.

دكوراسيون شب يلدا
 
براي تزئين روي كرسي نيز مي‌توانيد از يك روميزي سنتي مثل روميزي‌هاي دستباف اصفهان استفاده كنيد. پخش يك موسيقي زنده كه با حال و هواي جمع هم‌خواني داشته باشد، فراموش نشود.

نظرات (2)

...
عالی بود
sepideh , دسامبر 20, 2009
...
بد نبود ،
سعيده , دسامبر 21, 2009

نوشتن نظر

کوچکتر | بزرگتر
security image
کارکترهای نشان داده شده را بنویسید

busy